بازرسی کالا قبل از حمل چه اهمیتی دارد؟

بازرسی کالا قبل از حمل چه اهمیتی دارد؟

خدمات بازرسی کالا قبل از حمل (PSI) در صورت نیاز، یا روی تمامی کالاها یا به صورت تصادفی انجام می‌شود. بازرسی‌های موجود طیف وسیعی از کیفیت، عملکرد، بسته بندی و مقدار محصول مورد نظر را به درخواست خریدار پوشش می‌دهند. این خدمت توسط شرکت‌های بازرسی ارائه شده و در نهایت گواهینامه‌ بازرسی کالا برای محصول صادر می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با عملکرد بازرسی کالا قبل از حمل آشنا کنیم.

در تجارت‌های بین‌المللی یکی از چالش‌هایی که خریداران با آن روبه‌رو هستند، کسب اطمینان از کیفیت کالا و تطابق آن با مشخصات حاکم بر قرارداد یا سفارش خرید می‌باشد. از این رو واردکنندگان می‌توانند برخی از اقدامات را به منظور پیشگیری به شرح زیر انجام دهند:

  • شرکت تامین کننده را قبل از خرید به صورت دقیق بررسی کنند.
  • برای پرداخت هزینه از روش پرداخت باز استفاده کنند. به این صورت که بعد از دریافت کالا و تطابق آن با ویژگی‌های موردنظر، هزینه را بپردازند.

انجام هرکدام از روش‌های ذکر شده می‌تواند ریسک خریدار را کاهش دهد. اما گاهی ممکن است تامین کننده خوب هم نتواند کالایی با کیفیت مورد نظر خریدار را ارائه دهد. بعلاوه توافق با فروشنده برای پرداخت باز کمی دشوار است. زیرا فروشنده هم خواهان دریافت ضمانت یا اعتبار اسنادی از طرف خریدار می‌باشد.

بازرسی کالا قبل از حمل چیست؟

بازرسی کالا قبل از حمل (PSI) بخشی از مدیریت زنجیره تامین و یک روش کنترل کیفیت مهم برای بررسی کیفیت کالاهایی است که مشتریان از تامین کنندگان خریداری می‌کنند. در این روش سیستماتیک شرکت بازرسی کننده به صورت رندم کالاهای آماده را جهت تست و آزمایش نمونه‌برداری می‌کند. گاهی این بازرسی می‌تواند به صورت چند مرحله‌ای در زمان تولید کالا انجام شود. اما اغلب هنگامی که حداقل ۸۰٪ از سفارشات تولید و بسته بندی شده و آماده حمل هستند صورت می‌گیرد.

مزایای بازرسی کالا قبل از حمل

  • این بازرسی کمک می‌کند تا خطر دریافت کالاهای بی‌کیفیت را که غیر سازگار هستند، کاهش دهد.
  • برای صادرکنندگان، ارزیابی کیفیت کالاها را در طول فرآیند تولید آسان و اقدامات اصلاحی را در صورت لزوم انجام می‌دهد.
  • پس از اتمام بازرسی، صادرکنندگان گواهی بازرسی کالا قبل از حمل را دریافت می‌کنند. این گواهی در برخی از کشورها جهت ترخیص کالا از گمرک ضروری است. همچنین جزو اسناد مهم جهت ارائه به بانک در صورت استفاده از اسناد اعتباری به‌منظور آزادسازی وجه مورد نظر است.

هزینه‌های مربوط به بازرسی کالا قبل از حمل

هزینه‌های مربوط به بازرسی از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است. علاوه بر این محلی که بازرسی در آن انجام می‌شود نیز عامل تعیین کننده دیگری است که بر هزینه‌های مربوطه تاثیر می‌گذارد.

صلاحیت بازرس پیش از حمل

فردی که بازرسی پیش از حمل را انجام می‌دهد باید دارای مدارک تحصیلی لازم به همراه تخصص فنی باشد. همچنین داشتن چندین سال تجربه در این زمینه ضروری است.

روش بازرسی قبل از حمل و نقل

اگرچه این روند ممکن است از یک شرکت به شرکت دیگر تغییر کند. اما، برخی از زمینه‌های آن مشترک است که شما باید هنگام ارائه درخواست به یک شرکت بازرسی آن‌ها را در نظر بگیرید. این زمینه‌های مشترک به شکل زیر انجام می‌شود:

از واردکننده یا صادرکننده به عنوان شرکت متقاضی یاد می‌شود که از شرکت بازرسی‌کننده، تاریخی را جهت بازرسی رزرو می‌کند. به این منظور متقاضی فرم را یا به صورت آنلاین یا به صورت هارد کپی برای شرکت بازرسی‌کننده می‌فرستد. شرکت بازرسی‌کننده بعد از دریافت اطلاعات میزان هزینه بازرسی را برای متقاضی ارسال می‌نماید. پس از توافق، تاریخ و زمان انجام بازرسی به صادرکننده اطلاع داده می‌شود. در زمان اعلام شده، بازرس به انباری که کالا در آن قرار دارد، اعزام می‌شود و به صورت رندم نمونه‌هایی را برای تست و بازرسی انتخاب می‌کند. پس از اتمام بازرسی، بازرس گزارش خود را ارائه می‌دهد. در صورتی که با توافقات ذکر شده در قرارداد مطابقت داشته باشد برای آن گواهی بازرسی صادر می‌شود.

منبع: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

 

برای ثبت نظر باید وارد شوید