جدال بر سر استاندارد برنج ادامه دارد

ایسنا : ستاد تنظیم بازار که دو ماه پیش درخواست تداوم تعویق استاندارد‌۱۲۷ را داشت، حالا مقرر کرده محموله‌های ثبت‌سفارش شده در حال حمل و موجود در بنادر و گمرکات کشور بر اساس شرایط دوره تعلیق استاندارد‌۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) ترخیص می‌شود.

عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار طی نامه‌ای به رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام کرده که عدم اصلاح استاندارد ۱۲۷ برنج منجر به توقف ترخیص کالا و در نتیجه افزایش قیمت در بازار شده، بنابراین بر اساس مصوبات اخیر ستاد تنظیم بازار و تسهیل و تسریع در واردات برنج، مقرر شده محموله‌های ثبت‌سفارش‌شده در حال حمل و موجود در بنادر و گمرکات کشور بر اساس شرایط دوره تعلیق استاندارد فوق ترخیص و مشمول ضوابط فعلی نشود. همچنین تا زمانی‌که سازمان ملی استاندارد نسبت به تجدیدنظر در استاندارد ۱۲۷ اقدام نکرده، بند فوق به قوت خود باقی خواهد بود. عباس قبادی همچنین با اشاره به نزدیکی ایام پایانی سال و تقارن آن با ایام ماه‌مبارک‌رمضان و نیاز به تنظیم بازار محصول فوق از رئیس سازمان ملی استاندارد درخواست کرده که دستور دهد جهت جلوگیری از تبعات ناشی از عدم‌اجرای مصوبات فوق اقدام لازم را انجام دهد و نتیجه را به این معاونت اطلاع دهد. دو ماه پیش هم این مقام مسوول طی نامه‌ای به سازمان ملی استاندارد درخواست کرده که استاندارد ۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) یک سال دیگر هم به تعویق افتد. به‌تعویق افتادن اجرای استاندارد‌۱۲۷ برنج در بخش مشخصات فیزیکی به این معنی است که واردکنندگان ملزم به اعلام درجه‌بندی برنج وارداتی (از نظر ظاهری) نیستند اما استانداردهای کیفی و بهداشتی این محصول تغییری نکرده و همچون قبل کنترل می‌شود. این استاندارد سال گذشته «به‌دلیل وجود برخی مشکلات و معذورات برای واردکنندگان» برای یک‌سال به‌تعویق افتاد و اخیرا مدیرکل دفتر ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد درباره وضعیت اجرای این استاندارد در سال‌جاری گفته بود که تجدید‌نظر برای تمدید مصوبه به تعویق افتادن استاندارد‌۱۲۷ نوع برنج در بخش مشخصات فیزیکی (ظاهری) برای یک سال دیگر، در انتظار توافق وزارت جهادکشاورزی، شرکت بازرگانی دولتی و انجمن واردکنندگان برنج بر سر جدول درجه‌بندی این محصول است، چراکه حذف آن به لحاظ تجاری مشکلاتی ایجاد می‌کند.

   موجودی برنج در بنادر کشور چقدر است؟

در حال‌حاضر چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور وجود دارد که ۹۱ هزار و ۴۰۰ تن از آن برنج است. اما نکته مهم‌تر این است که در ۹‌ماه‌ اول امسال حدود ۷۷۶ هزار تن برنج وارد شده که در مقایسه با پارسال ۳۰‌درصد کاهش داشته است. البته نمی‌توان گفت علت این کاهش واردات تنها مربوط به بحث استاندارد است، چراکه جریان واردات و ترخیص برنج و دپوی بیش از چند هزار تنی آن در دوره‌ای در سال‌جاری با حواشی همراه بود؛ به‌گونه‌ای که حدود ۲۳۰ هزار تن برنج از سال گذشته در گمرک و بنادر انباشت شده بود ولی با وجود اظهار به گمرک به دلیل عدم‌تامین ارز و صدور کدرهگیری بانک امکان ترخیص نداشت.

برای ثبت نظر باید وارد شوید