عدم توجه به استانداردها قربانی می‌گیرد

دنیای‌اقتصاد : روز پنج‌شنبه در خبرها آمده بود که تصادف در جاده شاهین‌دژ – تکاب سبب کشته و مجروح شدن ۱۷ معدنکار زحمتکش از دو معدن زرشوان و آق دره شد. پلیس راه محور مذکور گفته بود که بر اثر برخورد دو دستگاه مینی بوس حامل کارگران و کارکنان کارخانه‌های طلای زرشوران و آق‌دره تکاب، یک نفر کشته و ۱۷ نفر مصدوم شدند. این خودروها از مسیر مقابل هم حرکت می‌کردند.

این درحالی است که منابع مطلع به «دنیای اقتصاد» گفتند ضعف استاندارد خودروی معدنکاران زرشوران سبب شد شدت حادثه برای کارکنان زرشوران با صدمات بیشتری توام باشد و حتی در تصادف مذکور، راننده سرویس پرسنل زرشوران در جا جان خود را از دست بدهد.  گویا پیش از این  موضوع به کرات از جانب مدیر سابق HSEE به مقامات اطلاع داده شده بود.

ماشین مقابل، سرویس کارکنان کارخانه طلای پویا زرکان بوده که شنیده ها حاکی از این است که طی این تصادف فقط راننده دچار جراحت شده است. سرویس کارکنان با مبلغی در حدود ماهانه ۵ میلیون تومان اجاره شده است. با توجه به استفاده ۲۰ نفر از پرسنل در ۳ شیفت کاری و مجموع ۶۰ نفر در ماه هزینه این سرویس برای هر نفر تنها ۸۴هزار  تومان  برای ۳۰ روز حضور ماهانه در کارخانه است.

این درحالی است که گفته می‌شود مدیران اصلی شرکت از خودروهایی به مراتب بهتر و گران‌تر بهره‌مند هستند.

شکی نیست که مدیران باید از امکانات مناسبی بهره‌مند باشند، اما نباید از یاد برد که کارگران نیز بازوان اصلی شرکت‌ها در پیشبرد اهداف تولید هستند و حداقل خواسته آنها از مسوولان توجه به استانداردهای محیط کار است که حمل و نقل یکی از آنها است.

برای ثبت نظر باید وارد شوید