اهمیت موضوع استاندارد در کسب و کار زنان کارآفرین

رییس سازمان ملی استاندارد ایران: هم اکنون طبق آمار رسمی بیش از ۷۵ درصد مشاغل و کسب و کارهای خانگی در اختیار زنان است که استانداردسازی مشاغل و محصولات خانگی علاوه بر تشویق و اشتغالزایی، مسیر انطباق نقش مادری و اشتغال را هموار می‌کند.
سازمان استاندارد، دستگاهی فرابخشی، نظارتی و حاکمیتی است که باید در جلسات تصمیم گیری مربوطه حضور داشته باشد در ماده ۲۴ سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبتنی بر استانداردسازی تمام کالاها و محصولات است.
نیره پیروزبخت ، با تبریک میلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا ( س ) و گرامیداشت مقام زن و روز مادر گفت: بی تردید استانداردسازی مشاغل خانگی و تولید محصولات خانگی اثرات مثبت و بسزایی در ایجاد انگیزه و اشتغالزایی صاحبان و فعالان این حوزه به دنبال دارد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران هدف از تدوین شیوه نامه را تعیین نحوه ثبت اظهارنامه انطباق در حوزه مشاغل خانگی معرفی کرد و گفت: شیوه نامه برای ثبت اظهارنامه انطباق در حوزه مشاغل خانگی ( برای محصولات مشمول ماده ۸ قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی داخل کشور کاربرد دارد) و شامل محصولات مشمول مقررات اجرای استانداردهای اجباری و مواد غذایی نمی شود.
همچنین طبق ماده 24 قانون تقویت و توسعه نظام استانداردسازی سازمان مکلف است به‌منظور توسعه و تقویت نظام استاندارد‌سازی، مشابه با نظامهای بین‌المللی، انواع روشهای تأیید انطباق محصول با استاندارد اعم از گواهی یا اظهاریه انطباق را اعمال کند.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران یادآور شد، در جلسات متعددی با نمایندگان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشاور ریاست سازمان در امور زنان و خانواده به بررسی نقطه نظرات و پیشنهادات ارسالی پرداخته شد و در نهایت برای تصویب و امضا معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان ارسال شد.
پیروزبخت، در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد ایران به همراه وزارت کار و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با ارایه طرحی سه جانبه به منظور راهبری صاحبان مشاغل خانگی و تحقق اقتصاد مقاومتی و برای استاندارد شدن و برند سازی این نوع مشاغل به اجرا بگذارند و با ارائه آموزش های لازم و اولیه به فرآیند استانداردسازی مشاغل خانگی کمک کنند.
وی با بیان اینکه ثبت اظهارنامه انطباق در حوزه مشاغل خانگی برای هر محصولات تولیدی به جز مواد غذایی و فرآورده های مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد پس از تدوین و تصویب نهایی شیوه نامه مشاغل خانگی، امکان پذیر شد گفت:  شیوه نامه و موافقت نامه استقرار مسیر استانداردسازی مشاغل خانگی به همین منظور معرفی شد.
وی با بیان اینکه استانداردسازی و ارتقای محصولات برای ورود به بازار و ایجاد اعتماد در مصرف کننده قطعا بر بازار مصرف و تولید تاثیر مستقیم خواهد داشت گفت: اثرات مثبت استاندارد سازی مشاغل خانگی می‌تواند اشتغال زایی بیشتری را هم به دنبال داشته باشد.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه به طرح استانداردسازی محصولات کشاورزی زنان کشاورز روستایی اشاره کرد و گفت: آموزش های لازم برای استانداردسازی محصولات کشاورزی داده شده که این طرح مورد استقبال زنان روستایی قرار گرفت.

 

برای ثبت نظر باید وارد شوید